baner_duzy-1
W dniach 14 – 15 września 2012 r. odbyła się Pielgrzymka Dziękczynna, zorganizowana przez Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, Miasto i Gminę Pruchnik oraz Parafię p.w. św. Mikołaja Biskupa w Pruchniku – z racji 145 rocznicy święceń kapłańskich bł. Bronisława Markiewicza.

plakat_pielgrzymka-pruchnik-1

14 WRZEŚNIA, ŚWIĘTO PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

W piątek od wczesnych godzin rannych w Pruchniku na rynku krzątają się pracownicy miejscy i osoby duchowne: stawiana jest scena na ołtarz, przygotowywane nagłośnienie, swoją posługę rozpoczyna Recepcja, aby przyjąć zapowiedzianych wcześniej Pielgrzymów. I chociaż jest trochę pod chmurką, czasem pokropi deszcz, to nikt nie ma wątpliwości, że coś ważnego wydarzy się wieczorem. Wspólnota Michalicka w Tuligłowach bierze czynny udział w tych przygotowaniach, a kiedy docierają Klerycy z WSD naszego Zgromadzenia z Krakowa, wszystko rozpoczyna się na dobre… Obiad, kawa, omówienie szczegółów, potem wyjazd do Pruchnika i rozkładanie sprzętu itd. Już od 16.00 zjeżdżają się pielgrzymi: z Miejsca Piastowego (z parafii, od sióstr, z Niższego Seminarium i Zespołu Szkół Michalickich), z Krosna, Klimkówki, Mochnaczki, Jasła, Gorzkowa i Byszyc, Nowej Słupi, Stalowej Woli, Marek, Prałkowiec, Częstochowy, Krakowa, Widełki, Gołąbek i wielu innych… W sumie przyjeżdża ponad 230 młodzieży i starszych, 30 sióstr, 17 kleryków, 14 księży…

O 17.30 w kościele parafialnym Ksiądz Kierownik rozpoczyna dziękczynne modlitewne czuwanie w 145 rocznicę święceń kapłańskich Założyciela Michalickich Zgromadzeń. S. Celina wraz z młodzieżą i Grupą Modlitewną im. bł. Bronisława prowadzi „Czuwanie przy chrzcielnicy”, dziękując za łaskę wiary i znaki sakramentalne. Przy feretronie z relikwiami i przed dwoma obrazami: beatyfikacyjnym oraz drugim, zatytułowanym „Boże tchnienia Katedralnego wikarego”, płynie ufne wołanie do Boga. Następnie Straż Grobowa oraz OSP Pruchnik podejmują obrazy i wyrusza procesja na Rynek Miasta. W procesji niesiony jest feretron z Relikwiami Błogosławionego, na zmianę przez duchowych synów i córki ze Zgromadzeń Michalickich.

Ten uroczysty pochód dociera na piękny Pruchnicki Rynek, gdzie odbędzie się główna część wieczornych uroczystości: spektakl słowno – muzyczny, przygotowany przez Gimnazjum im. bł. Bronisława Markiewicza w Pruchniku – „Tutaj wszystko się zaczęło…”, a następnie Msza św. dziękczynna, koncelebrowana przez około 27-tu kapłanów (5 rodaków: Ks. Tadeusz Bratkowski, Ks. Jacek Łuc, Ks. Tomasz Podolak, Ks. Andrzej Olejarz, Ks. Rafał Szykuła; 7 kapłanów z Dekanatu Pruchnik: Ks. Kazimierz Lewczak – Dziekan, Ks. Kazimierz Trelka – Proboszcz Pruchnicki, Ks. Tadeusz Rząsa, Ks. Kazimierz Wójcikowski,  Ks. Jerzy Kędzierski, Ks. Józef Ozga, Ks. Roman Mroszczyk; obecni byli także Ks.Zbigniew Szostecki, Ks. Andrzej Pawlik, Ks. Stanisław Bąk; 15 kapłanów Michalitów – Radca Generalny Ks. Adam Żurad, Ks. Robert Ryndak, Ks. Grzegorz Kossakowski, Ks. Paweł Wojakiewicz, ks. Andrzej Kolebuk, ks. Grzegorz Krężel, ks. Stanisław Kuś, ks. Stanisław Bożętka, ks. Mariusz Marciniec, ks. Krzysztof Szary, ks. Piotr Sękowski, Ks. Stanisław Słowiński, Ks. Adam Motyka, Ks. Wojciech Szymański, Ks. Leopold Powierża). W uroczystościach uczestniczyła także Matka Generalna Sióstr Michalitek, S. Natanaela Bednarczyk wraz z Zarządem.

„Przed kapłaństwem przyklękam – w podziękowaniu za Twoje kapłaństwo: RODACY”: oto hasło tego dnia. Ks. Celebrans i Kaznodzieja, ks. Tadeusz Bratkowski – rodak pruchnicki, podkreślił niezaprzeczalną wartość przykładu życia rodziny Markiewiczów, którzy w duchu chrześcijańskim wychowywali swoje dzieci (jedenaścioro); w takiej atmosferze mogło wzrastać powołanie Bronisława i dojrzewać do świętości. Ta ziemia jest „glebą urodzajną”, bo wydaje wciąż powołania. Trzeba za to dziękować i czerpać z tego „markiewiczowskiego promieniowania”.

Po mszy św. delegacje Parafii, Miasta Pruchnika i Zgromadzeń Michalickich złożyły kwiaty przy pomniku bł. Bronisława, w miejscu, gdzie kiedyś stał jego rodzinny dom. Następnie wszyscy zaproszeni goście (kapłani, klerycy, siostry i świeccy) zostali gościnnie podjęci poczęstunkiem w sali budynku Urzędu Miasta, a także w Galerii „Pod Gontem”. Poczęstunek przygotowało Miasto wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Pruchnickiej oraz Akcją Katolicką z Pruchnika.

Na Rynku Miasta trwał w tym czasie koncert Kleryckiego Zespołu „Michael”, przy wielkim aplauzie licznie zgromadzonej młodzieży, mieszkańców Pruchnika i okolic. Około godz. 21.15 „Markiewiczowskie Słówko Wieczorne” wygłosił Radca Generalny, ks. Adam Żurad, dziękując wszystkim za obecność i za zorganizowanie tegoż Czuwania. Po odśpiewaniu Apelu udzielił nam końcowego błogosławieństwa: na spokojną noc i jutrzejszy pielgrzymi marsz do Katedry…

15 WRZEŚNIA, ŚWIĘTO MATKI BOŻEJ BOLESNEJ
W sobotę, 15 września trzeba było bardzo wcześnie wstać, aby już od g. 6.00 przygotować pruchnicką świątynię… Uroczystą Jutrznią ze święta MB Bolesnej – prowadzoną przez Wyższe Seminarium Księży Michalitów z Krakowa – rozpoczęliśmy pielgrzymowanie. Na czele ruszył Krzyż „Pielgrzymki Trzeźwościowej”, omodlony tysiącami „Zdrowaś…” i naznaczony trudem tysięcy młodych pielgrzymów. Dzisiaj towarzyszy nam w „michalickim pielgrzymowaniu”. Gdy wyszliśmy na ulicę Pruchnika, nie było widać końca grupy: idą, idą i idą… ponad 500 pielgrzymów, dzieci, starszych, a przede wszystkim młodzieży. Ze śpiewem i entuzjazmem, a nade wszystko z intencją dziękczynienia za „Kapłaństwo Błogosławionego

W Tuligłowach zostaliśmy serdeczne przyjęci przez parafian:, przygotowali smaczny poczęstunek (jagodzianka, herbata, kawa), a potem duchowa uczta przed Cudownym Obrazem – Modlitwa Akatystu, poprowadzona przez Chór z Pruchnika Górnego. Po umocnieniu duszy i ciało pora w dalszą drogę…

Gdy mijamy Rokietnicę, przebija się przez chmury słońce, które będzie nam towarzyszyć aż do końca dnia: w Kosienicach odpoczywamy „na łączce” u gościnnych gospodarzy; w Ujkowicach na placu szkolnym tamtejszy Proboszcz i parafianie przygotowują nam napoje i możliwość skorzystania z toalety. Potem pokonujemy morderczą górę przed Lipowicą, aby następnie drogą kamienistą zejść do Kuńkowiec… A tam wielka niespodzianka: przy domu Kultury wielki napis – WITAMY PIELGRZYMÓW – i niesamowite przyjęcie dla ponad pięciuset zmęczonych, zgłodniałych pątników. A wszystko przy stołach, gorący posiłek, wspaniałe ciasto i „Wiersz Pochwalny” Pani Sołtys. Wszystko to zasługa Księdza Proboszcza i Parafian – składamy wielkie BÓG ZAPŁAĆ i obiecujemy modlitwę. W oczach mieszkańców widać łzy, a na twarzy wielka życzliwość.Cieszą się, że mogą przyjąć pielgrzymów i przypominają sobie tego, który kiedyś do ich pradziadów przychodził „katechizmu uczyć”.

Ostatni etap to wejście do Przemyśla: na czele pielgrzymki, obok Krzyża niesiemy Feretron z Relikwiami Błogosławionego, które pragniemy przekazać jako dar do Katedry. To wielkie przeżycie usłyszeć w takiej grupie okrzyk: „Chcę być Świętym”. I jest to także potężne świadectwo wobec mijanych na chodnikach ludzi, wobec tych, którzy ze swoich mieszkań – bloków pozdrawiają nas. A my idziemy z radością i ze śpiewem, nad głowami powiewają różnokolorowe chusty: POZDRAWIA PRZEMYŚL PIESZA DZIĘKCZYNNA PIELGRZYMKA Z PRUCHNIKA W 145 ROCZNICĘ ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH BŁ. BRONISŁAWA MARKIEWICZA. Przez Przemyski Rynek Relikwie niosą Siostry Michalitki, a gdy dochodzimy do Katedry Greckiej, przejmują je Klerycy – młode pokolenie Michalitów. Tak wchodzimy do Katedry św. Jana Chrzciciela, witani przez Księdza Mieczysława Rusina, Proboszcza i Dziekana. Dotarliśmy wreszcie do tego szczególnego miejsca… I to nic, że bolą nogi i może są liczne otarcia czy bąble… W sercu jest wielka radość!

Katedra pięknie przystrojona; na bocznych ołtarzach ustawione są dwa obrazy, które towarzyszą nam w tej pielgrzymce. Przy ołtarzu głównym tron na feretron z Relikwiami. Pokłoniwszy się Jezusowi Eucharystycznemu, w imieniu wszystkich Pielgrzymów – Kierownik Pielgrzymki odmawia Modlitwę Dziękczynną, zawierzając to wszystko Matce Bożej Jackowej oraz świętym, którzy w znaku relikwii obecni są w tej prastarej swiątyni: św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi, bł. Bronisławowi Markiewiczowi i bł. Janowi Balickiemu. Po powitaniu przez Księdza Proboszcza, trwa przygotowanie do liturgii: program słowno muzyczny „Boże tchnienia Katedralnego Wikarego przygotowały Siostry Michalitki wraz z dziećmi i młodzieżą z Oratorium, które prowadzą w Przemyślu. W murach świątyni i w naszych sercach rozbrzmiewa pieśń:
Błogosławiony Ojciec Markiewicz drogę pokazał nam.
Drogę, po której kroczyć należy, którą wyznaczył Pan
.
On nas nauczył kochać prawdziwie, służyć ze wszystkich sił,
On pokrzywdzonym, słabym, ubogim wsparciem, pomocą był.

Ostatnim, ale najważniejszym punktem Pielgrzymki, była Eucharystia. Przewodniczył jej J.E. ks. bp Jan Niemiec, biskup pomocniczy diecezji Kamieniecko – Podolskiej na Ukrainie. Koncelebrowało  32 kapłanów, a wśród nich Radcy Generalni Zgromadzenia św. Michała Archanioła,  ks. Leszek Przybylski i ks. Adam Żurad; Kustosz Relikwii bł. Bronisława Markiewicza, ks. Antoni Tyniec oraz kapłani michaliccy: Ks. Robert Ryndak, Ks. Grzegorz Kossakowski, Ks. Paweł Wojakiewicz, ks. Andrzej Kolebuk, ks. Grzegorz Krężel, ks. Stanisław Kuś, ks. Stanisław Bożętka, ks. Mariusz Marciniec, ks. Krzysztof Szary, ks. Piotr Sękowski, Ks. Stanisław Słowiński, Ks. Sylwester Szwajca, Ks. Jan Seremak, Ks. Dariusz Kotkowski, ks. Stanisław Prokuski, Ks. Józef Tyniec, Ks. Michał Prokopiv, Ks. Adam Motyka. Pośród koncelebransów byli także kapłani diecezjalni: Proboszcz Katedry, ks. Mieczysław Rusin, Dziekan Dekanatu Pruchnickiego – ks. Kazimierz Lewczak, Proboszcz rodzinnej parafii bł. Bronisława – ks. Kazimierz Trelka, a także: Ks. Tadeusz Biały , Ks. Stanisław Czenczek, Ks. Roman Wawro, Ks. Marek Wojnarowski, Ks. Stanisław Zarych, Ks. Jan Stanisz, Ks. Tadeusz Bratkowski, Ks. Krzysztof Chudzio, Ks. Bronisław Twardzicki, Ks. Wojciech Wojtas, ks. Jerzy Kędzierski.

Uroczystą Eucharystią dziękowaliśmy Wszechmogącemu Bogu za dar takiego orędownika w niebie; za jego kapłaństwo, życie zakonne, posługę duszpasterską w wielu parafiach diecezji przemyskiej oraz dzieło życia – wychowanie dzieci i młodzieży i rodziny zakonne spod znaku św. Michała Archanioła. Ksiądz Biskup podkreślał jego posłuszeństwo woli Bożej i niezłomne dążenie do prawdy; stawanie w jej obronie, troskę o najbiedniejszych z biednych i wzór świętości, tak dzisiaj aktualny. Ukazał to „pragnienie świętości”, które nie lęka się cierpienia i odrzucenia, i potrafi patrzeć dalej… To pragnienie świętości jest dzisiaj naszym zadaniem, co wyraziliście – drodzy pielgrzymi – waszą postawą i dziękczynieniem za wierność powołaniu.

Na zakończenie Mszy św Kierownik Pielgrzymki wraz z przedstawicielem Pielgrzymującej Młodzieży złożył na ołtarzu „Akt Zawierzenia”, a następnie Przełożeni Zgromadzeń Michalickich: Matka Generalna Sióstr Michalitek Natanaela Bednarczyk i Radca Generalny Zgromadzenia Księży Michalitów, ks. Leszek Przybylski – przekazali Proboszczowi Katedry Relikwie Błogosławionego Bronisława Markiewicza oraz dwa obrazy: Obraz Beatyfikacyjny i obraz „Boże tchnienia Katedralnego Wikarego” (autorstwa malarza przemyskiego, p. Mariana Fidy).

J.E. ks. bp Jan udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa, trzymając w dłoni Relikwie naszego Wielkiego Rodaka – Patrona na dzisiejsze czasy.

*********

Bogu niech będą dzięki za ten piękny czas wędrówki „ŚLADAMI ŚWIĘTEGO”. W imieniu wszystkich Organizatorów Pielgrzymki: Miasta i Gminy Pruchnik, Parafii p.w. św. Mikołaja Biskupa w Pruchniku i Zgromadzeń Świętego Michała Archanioła składam serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom Pielgrzymki Dziękczynnej oraz tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jej zorganizowania i poprowadzenia. Niech wstawiennictwo Błogosławionego Bronisława wyprasza nam wszystkim potrzebne łaski.

Z darem modlitwy przed tronem Niepokalanej Matki Dobrej Nadziei
ks. Stanisław Słowiński CSMA – Kustosz Sanktuarium