dsc_0013-1

2 lipca 2013 r. odbyła się II Pielgrzymka Ochotniczych Straży Pożarnych do naszego Sanktuarium. Uroczystościom przewodniczył ks. prał. Waldemar Janiga, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Przemyskiej. Gościliśmy dziewiętnaście Komend Strażacki z sześciu gmin (Rokietnica, Pruchnik, Roźwienica, Żurawica, Zarzecze i Chłopice). Wśród pielgrzymujących Zastępów był Strażacy z następujących miejscowości: OSP Czelatyce, OSP Tapin, OSP Wola Węgierska, OSP Roźwienica, OSP Chorzów, OSP Zarzecze, OSP Rokietnica, OSP Pełnatycze, OSP Pruchnik III, OSP Żurawiczki, OSP Kisielów, OSP Maćkówka, OSP Łapajówka, OSP Dobkowice, OSP Bystrowice, OSP Pruchnik II, OSP Więckowice, OSP Tyniowice, OSP Roźniatów i OSP Tuligłowy.

dsc_0001-1
dsc_0004-1

Uroczystość Odpustowa ku czci Matki Bożej Tuliłowskiej miała szczególny wymiar patriotyczny, gdyż rozpoczęła się Aktem Zawierzenia Zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych oraz odsłonięciem i poświęceniem Tablicy Pamięci, upamiętniającej Ks. Władysława Selwę, Proboszcza Tuligłowskiego, zamordowanego na plebanii w Tuligłowach przez hitlerowców w 1943 r. Wraz z nim upamiętnieni zostali mieszkańcy Tuligłów i Więckowic, którzy zginęli w obozach, na frontach II wojny światowej bądź zostali rozstrzelania na terenie parafii.
dsc_0036-1
dsc_0061-1
dsc_0198-1

Parafianie Tuligłowscy wraz z Duszpasterzami wybudowali nowe nagrobki dla swoich byłych Proboszczów, ks. Ludwika Kozłowskiego i jego ojca Michała oraz ks. Władysława Selwy. Nagrobki te poświęcił ks. Stanisław Słowiński – Proboszcz parafii w uroczystość św. Piotra i Pawła (29 czerwca). Ufundowali także Tablicę Pamięci, na której zostały wyryte imiona i nazwiska pomordowanych i poległych.
nagrobki-2013_20-1

W uroczystościach wzięły udział delegacje Wojska, Policji i Straży Państwowej z Garnizonów Jarosławskich oraz przedstawiciele Władz Samorządowych: vice – Starosta Jarosławski, p. Józef Szkoła; Burmistrz miasta Pruchnik, p. Wacław Szkoła; Wójtowie Gmin – Rokietnica, p. Bożena Gmyrek; Żurawica, p. Janusz Szabaga; Zarzecze, p. Wiesław Kubicki; Chłopice, p. Andrzej Czyż; Roźwienica, p. Liszka, sekretarz. Na zakończenie wszystkie Zastępy Straży, Wojska i Policji oraz zaproszeni goście przemaszerowali pod budynek Remizy w Tuligłowach, przy towarzyszeniu Orkiestry przy OSP Pruchnik pod batutą p. Zbigniewa Bratkowskiego.

Wszystkim uczestnikom pielgrzymki i wspomnianych uroczystości patriotycznych serdecznie dziękujemy.